• DE
  • EN
RLP

Egon Zill

SS-Sturmbannführer Egon Zill (links) beim Besuch Heinrich Himmlers im KZ Dachau (Quelle: KZ- Gedenkstätte Dachau)

* 28 March 1906 in Plauen

† 23 October 1974 in Munich

 

Egon Zill, a baker by trade, was Commandant of the SS Special Camp / Hinzert Concentration Camp for only a short time. Zill joined the NSDAP in 1923 when he was living in Dachau and became a member of the SS in 1926. He gave up his trade in 1934 and changed his regular profession to the SS.  Initially he was employed as a watchman in various camps. In 1936 he began his rise in the SS Commanding Staff (Kommandantstab).

At the beginning of the Second World War, he directed the security camp at the Dachau Concentration Camp. His appointment as Camp Commandant in Hinzert on 21 December 1941 was followed by promotion to SS Major (Sturmbannführer) on 30 January 1942. Four months later, in April 1942, he was transferred to the Natzweiler Concentration Camp as Deputy Camp Commandant. Here, too, he did not remain long: from September 1942 to July 1943 he ran the Flossenbürg Concentration Camp. Afterwards he moved to the SS Prince Eugen Mountain Division (Gebirgsdivision).

 

After the war, Egon Zill was at first able to live undetected under a false name.  On 10 January 1955, however, he was sentenced to life in prison for crimes committed in other camps, although on 14 December 1961, after an appeal, the sentence was commuted to 15 years including detention and pre-trial confinement.  Zill lived in Dachau after his release in April 1963.

return